به گزارش سرویس اجتماعی "بوشهرنیوز" هم اكنون قلعه داراب خان در شهر شنبه از توابع شهرستان دشتی در اثر سهل انگاری اداره كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان در حال نابودی است و هر روز این اثر ملی یك گام به زوال نزدیكتر می شود.

این قلعه عظیم كه می توان آن را یك باغ ایرانی تمام عیار نامید هم اكنون دوران بسیاری بدی را سپری می كند.به گفته برخی كارشناسان در حال حاضر این باغ ایرانی را فقط می توان در شیراز، اصفهان و ماهان كرمان مشاهده كرد.

علی رغم این كه قلعه داراب خان شنبه در سال 1382 ثبت ملی شده اما سهل انگاری و كوتاهی میراث فرهنگی استان موجب شده تا عمر این قلعه به روزگار پایانی خود نزدیك شود.

شهردار شنبه نیز در گفتگویی با "بوشهرنیوز" از رایزنی ها و مكاتبات متعدد با میراث فرهنگی و البته بی تفاوتی آن ها نسبت به پیگیری و پاسخگویی به نامه های دریافتی پرده برداشت.

حسین فرجاد با اشاره به ارسال سه نامه در تاریخ های دوازدهم و بیست و چهارم مهر و همچنین هشتم آبان ماه سال جاری از بی تفاوتی میراث فرهنگی خبر داد و گفت: متأسفانه تاكنون هیچ پاسخی از آنان برای ما ارسال نشده است.وی با بیان این كه با همكاری متخصصین و معماران خبره تمامی پلان های این قلعه را طراحی كردیم افزود: هم اكنون نقشه بازسازی شده این قلعه در اختیار ما قرار دارد و چنانچه میراث فرهنگی اعتبار اندكی به بازسازی و مرمت قلعه داراب خان اختصاص دهد، این بنای مهم تاریخی از حالت فرسودگی و تخریب نجات خواهد یافت.

فرجاد با اشاره به ثبت ملی شدن این قلعه در سال 82 ابراز داشت: متأسفانه علی رغم ثبت ملی شدن قلعه داراب خان، هم اكنون هیچ مشخصاتی از این قلعه در پورتال میراث فرهنگی استان و كشور ثبت نشده است!وی با بیان این كه وظیفه ذاتی میراث فرهنگی حفظ آثار تاریخی و یادگار گذشتگان ماست تصریح كرد: متأسفانه با روندی كه میراث فرهنگی استان بوشهر در پیش گرفته به زودی باید شاهد مرگ و زوال میراث گذشتگانمان در استان باشیم.

پ ن :
چندی قبل در یکی ازبرنامه های زنده  تلوزیونی  که از شبکه استانی بوشهر پخش میشد. جناب دکتر دشتی ریاست محترم سازمان میراث فرهنگی و گردشگری حضور داشتند و در جواب پیامک یکی از ببینندگان (حقیر) که مدعی عدم توجه مسولین سازمان میراث فرهنگی استان نسبت به قلعه تاریخی شهر شنبه بودند ، اعلام داشتند قلعه داراب خان شهر شنبه به مبلغ 60 میلیون تومان از مالک اصلیش -سهراب خان-  خریداری شده است. با این وجود هنوز صحت این ادعا تایید یا تکذیب نهایی نشده است.
 پس نتیجه می گیریم یا تلوزیون ابزاری شده است برای تظاهر و تجویز وعده  وعید و دروغهای مسولین  یا .. یا .. یا ..   .
 شما چه فکر می کنید؟
کاش کمی شفاف سازی صورت پذیرد.