بالاخره پس از مدتها کش و قوس در مورد برگزاری جشنواره دوبیتی (جایزه محمد خان دشتی) توسط انجمن ادبی طلوع شهر شنبه ، آیین اختتامیه این جایزه ادبی به همت شهردار ادب دوست و فرهنگی شهر خورموج (مهندس کرامت الله طاهری) و جمعی از اهالی ذوق و هنر در شهر خورموج برگزار گردید.

بی مقدمه..

انجمن ادبی طلوع شهر شنبه در اقدامی ادیبانه اقدام به برگزاری جایزه ادبی محمد خان دشتی نمود و در این راستا مقرر گردید تمام مراحل جشنواره اعم از ارسال آثار و تبلیغات ، بصورت مجازی صورت پذیرفته ، اما مراسم اختتامیه در شهر شنبه برگزار شود و در این مراسم از برگزیدگان جشنواره تقدیر به عمل آید.

در گام نخست با بخشدار که تازه عهده دار سمتشان شده بود- هماهنگ گردید و ایشان بعنوان دبیرجشنواره معرفی گردید. ظواهر نشان میداد ایشان که دستی در عالم شعر داشتند بعنوان اصلی ترین و محکمترین پشتوانه جشنواره حمایت در خوری از این جشنواره داشته باشند.

ایشان در مصاحبه ای (شاید هم خود نوشته مدیر سایت) در سایت "تماته" شهر آبدان ، بعنوان دبیر جشنواره مطلبی تحت عنوان "شروع ادبی درویشی در بخش شنبه " ارائه نمودند.

اما پس از گذشت مدت زمان کوتاهی ایشان اظهار داشتند که بهتر است ایشان دبیر اجرایی جشنواره نباشند و ادله خاص خودشان را داشتند. که علیرغم انجام مراحلی از تبلیغات و معرفی ایشان بعنوان دبیر ،  نامشان حذف گردید.

و چندی بعد هم در جلسات هماهنگی خصوصی و حتی جلسه هماهنگی بخشداری اظهار داشتند که بهتر است بجای برگزاری مراسم اختتامیه به نام جایزه ادبی محمد خان دشتی ،  نام مراسم به "جشن فرهنگ و ادب شهر شنبه " تغییر یابد.

(شیر بی یاو و بی دم اشکم که دید  ......  این چنین شیری خدا کی آفرید)

 در این جلسه هماهنگی (05-05-90)که آقایان بخشدار (درویشی) ، رییس شورای اسلامی شهر (غلامی) ، نماینده حوزه مقاومت  (موسی غلامی) ، نماینده نیروی انتظامی ، سرپرست شهرداری (حسین اکبری) ، ابراهیم ابراهیمی (دبیر دوم جشنواره ) ، بهرام عقاب نشان (!!!) ، حبیب نوذری (کارمند بخشداری) ، اسلام ابراهیمی ( نماینده دبیرخانه جشنواره ) و غلامرضا ابراهیمی (مدیر انجمن ادبی طلوع)  حضور داشتند ، پس از شنیدن صحبت های اولیه و گزارش تعدادی از اعضا حاضر در جلسه ، شاهد اعلام حمایت همه ی اعضا بوده و کمیته هایی  توسط بخشدار تشکیل گردید  که از اهم وظایف آنها  تامین بودجه و تبلیغات بود  همچنین مقرر گردید پس از گذشت یک ماه هر کمیته گزارشی را مبنی بر شرح عملکردش به بخشدار ارائه دهد.

از نکات حائز اهمیت این جلسه حمایت همه  جانبه ی اعضا ، خصوصا بخشدار و قول مساعدت همه جوره اش بود بطوریکه اذعان داشتند اخذ همه ی نامه نگاریهای اداری و مجوزها را خود بخشداری عهده دار خواهد بود.

آه ..

جلسه دوم که قرار بود با فاصله زمانی یک ماه بعد از جلسه ی اول برگزار گردد ، هیچ وقت برگزار نگردید (!!!!!!!!!!)

و کم کمک تماس های دبیرخانه به مسولین یاد شده بی جواب ماند ، چرایش را نمی دانم.

..

و عاقبت لای پچ پچ های خاله زنک های ولات شنیده شد که بچه های بالا موافق برگزاری چنین مراسمی نیستند. ولی هیچ کدام از مقامات نه با دبیرخانه در راستای برگزاری آنچه وعده اش داده بودند همکاری کردند و نه علت اصلی مشکل را اعلام کرده اند.

امـــا ..

جناب بخشدار !!

شما با عنوان دبیر  جشنواره با سایت تماته شهرتان مصاحبه کردید و بعنوان دبیر جشنواره از همه ی ادب دوستان برای حضور پر رنگ در این جشنواره دعوت کردید، چه شد که کم کمک راه تان را از ستاد برگزاری جشنواره جدا کردی؟

و اگر شما با سایت مذکور مصاحبه نکرده اید ، چرا در پی تکذیب آن بر نیامده اید؟

رییس شورای شهر ، سرپرست شهرداری و..

شما که  قول مساعدت همه جوره برای برگزاری این جشنواره دادید ، وعده هایتان را که فراموش نکرده اید؟

ما که فراموش نکرده ایم و اینک لینک صوتی (صحبت های انجام شده در جلسه ی بخشداری) موجود است اگر هر کدام از شما یادتان رفته است حاضریم در اختیار شما قرار دهیم تا ..

و

و

و

 در آخر اینکه اگر مسوولی قول مساعدتی را میدهد و حرفی میزند ...

بی خیال

به ما که نه

 حداقل به مخاطبین این نشریه الکترونیکی جواب دهید :

علت اصلی مخالفت یا عدم همکاری شما با دبیرخانه جشنواره علیرغم قول های مکررتان- چه بوده است ؟

لینک صوتی نشست در بخشداری ، پیامک ها ، تماس های گرفته شده و.. موجود است.

یادتان که نرفته است ادعا میکردید محمد خان دشتی بزرگ مردی ادیب و عالم بوده است و صرف داشتن پسوند "خان" ی ایشان نباید از نام علمی بزرگشان و تلاش وی در اعتلای نام دشتی به سادگی گذشت.

شما که وی را با رییس علی دلواری ،میرزا کوچک خان جنگلی ، ستارخان و باقرخان و.. مقایسه میکردید و ادعا میکردید پسوند خان بودن دلیلی برای زدودن نامش نیست.

کـــــاش یادتان باشد همه ی قول و قرارهایتان...**

جایزه ادبی محمد خان دشتی برندگانش را شناخت

جشنواره استانی دو بیتی و جایزه ادبی محمد خان دشتی پایان یافت
...................................................................................................................................................................


بوشهرنیوز:  شهردار شنبه گفت: متأسفانه بجز پست بانک، در شهر شنبه هیچ بانکی وجود نداشته و این شهر به دلیل دارا نبودن دیتا از اینترنت پرسرعت نیز بی بهره است.
به گزارش سرویس اجتماعی "بوشهرنیوز" حسین فرجاد درخصوص مشکلات شهرداری شنبه اظهار داشت: در حال حاضر شهرداری این شهر فاقد ساختمان بوده و این در حالی است که ساختمان های ادارات مختلف در شنبه سال هاست به حال خود رها شده اند.

ساختمان صنایع دستی

وی با اشاره به ساختمان جهاد کشاورزی شهر شنبه به "بوشهرنیوز" گفت: این ساختمان بیش از 10 سال و پس از ادغام دو وزارتخانه جهاد سازندگی و کشاورزی به حال خود رها شده و علی رغم نامه نگاری های متعدد، مسئولین جهاد کشاورزی استان از واگذاری آن به شهرداری شنبه خودداری می کنند.

ساختمان صنایع دستی

فرجاد به ساختمان متروکه دیگری به نام دهدار قدیم در این شهر اشاره کرد و افزود: متأسفانه علی رغم مکاتبات فراوان، مسئولین از واگذاری این ساختمان متروکه نیز به شهرداری شنبه خودداری می کنند.

ساختمان جهاد کشاورزی

شهردار شنبه با بیان این که ساختمان میراث فرهنگی این شهر نیز سال هاست به حال خود رها شده است، به "بوشهرنیوز" گفت: ساختمان میراث فرهنگی شهر شنبه که زمانی از آن برای برپایی نمایشگاه های صنایع دستی استفاده می شد سال هاست به حال خود رها شده و علی رغم مذاکرات متعدد، مسئولین میراث آن را به شهرداری این شهر واگذار نمی کنند.

ساختمان دهدار قدیم

وی با اشاره به سه خودروی شهرداری که در ساختمان بسیج این شهر نگهداری می شوند، اظهار داشت: در حال حاضر یکی از مشکلات عمده شهرداری شنبه مکانی ثابت جهت نگهداری خودروی آتش نشانی بوده و به شدت با مشکل مواجه هستیم.

ساختمان فنی و حرفه ای

اعتبار شهرداری شنبه در سال 90 

فرجاد درخصوص بودجه شهرداری شنبه در سال 90 به "بوشهرنیوز" گفت: مجموع اعتبارات اختصاص یافته به این شهرداری در سال گذشته حدود497 میلیون تومان بوده است.

ساختمان فنی و حرفه ای

وی یکی از پروژه های مهم این شهر را تکمیل بلوار ورودی بسیج عنوان و اظهار داشت: برای تکمیل این پروژه بااهمیت مبلغ 100 میلیون تومان از بخش تملک دارایی ها و 47 میلیون تومان نیز از ماده 180 که مربوط به خشکسالی می باشد، هزینه شده است.

ساختمان فنی و حرفه ای

فرجاد احداث خیابان شهید فهیمی را از دیگر پروژه های مهم شهر شنبه دانست و افزود: اعتبار این پروژه حدود 70 میلیون تومان بوده که تا کنون حدود 70 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

شهردار شنبه از آسفالت کوچه ها و معابر این شهر با اعتباری بالغ بر 127 میلیون تومان خبر داد.


وی درخصوص احداث پارک ها و فضای سبز در این شهر گفت: جهت احداث پارک شهر از محل تملک دارایی ها مبلغ 130 میلیون تومان به شهرداری شنبه تخصیص یافت.

تفکیک آب شرب از آب فضای سبز 

شهردار شنبه در بخش دیگری از گفتگوی خود با "بوشهرنیوز" به جداسازی آب شرب از آب فضای سبز اشاره کرد و افزود: جهت قسمتی از اجرای این طرح از محل ماده 180 مبلغ 30 میلیون تومان تخصیص یافته که هم اکنون در حال اجراست.

ساختمان محروم شهرداری شنبه

وی همچنین از اجرای رفوژ وسط خیابان های شهر به مبلغ 50 میلیون تومان خبر داد و افزود: جهت زیباسازی و خرید چراغ های تزیینی مبلغ شش میلیون تومان از منابع داخلی شهرداری هزینه شده است.

فرجاد به رنگ آمیزی جداول سطح شهر به متراژ سه هزار و 400 متر و به مبلغ حدود شش میلیون تومان از محل اعتبارات داخلی اشاره کرد و افزود: جهت زیبایی شهر شنبه به خصوص در ایام نوروز مبلغ شش میلیون تومان در بخش زیباسازی معابر و دیواره های شهر هزینه شده است.


وی در بخش دیگری از گفتگوی خود به احداث دیوار حفاظتی به مبلغ 50 میلیون تومان اشاره کرد و گفت: موافقت نامه آن مبادله شده و این طرح به زودی وارد فاز اجرایی خواهد شد.


فرجاد با اشاره به احداث خیابان شهید احمدی در شهر شنبه افزود: هم اکنون این پروژه 70 میلیون تومان اعتبار داشته و دارای پیشرفت فیزیکی 70 درصد می باشد.

تدوین نقشه جامع در شهر شنبه

شهردار شنبه از طراحی نقشه جامع شهر شنبه با اعتباری بالغ بر 50 میلیون تومان از محل تملک دارایی ها خبر داد و افزود: هم اکنون کارهای مربوط به مناقصه و نقشه برداری این طرح بسیار مهم انجام شده و به زودی مشاور شهرساز آن مشخص و در شورای عالی معماری استان مصوب می شود.

فرجاد متولی این طرح را سازمان مسکن و شهرسازی استان عنوان کرد. 

وی با اشاره به تولید روزانه پنج تن زباله در این شهر به "بوشهرنیوز گفت: درصددیم به زودی با کمک بخش خصوصی کارخانه کمپوست را راه اندازی کنیم.


فرجاد همچنین از تسطیح معابر شهر با اعتباری معادل 30 میلیون و 600 هزار تومان خبر داد.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگار "بوشهرنیوز" مبنی بر تعامل شهرداری با دستگاه های حفار، تعامل ایجاد شده با این دستگاه ها را مثبت ارزیابی کرد.

فعالیت های فرهنگی شهرداری شنبه

شهردار شنبه با تأکید بر ورود شهرداری ها به فعالیت های فرهنگی گفت: نگاه شهرداری شنبه نگاهی صرفاً عمرانی نبوده و تاکنون در بسیاری از فعالیت های فرهنگی شهر حضور فعالی داشته ایم.

وی از مشارکت شهرداری در جشن زیرسایه خورشید، کمک به حسینیه ها، کمک به مراسمات مربوط به وفات عالم ربانی، آیت الله میرزا احمد دشتی به عنوان میزبان، برگزاری جشن بزرگ غدیر، برگزاری مانورهای زلزله، سیل، اطفاء حریق در منطقه، برگزاری جشن های مربوط به دهه مبارک فجر، حضور فعال در نمایشگاه دستاوردهای شهرداری های سراسر کشور، سامان دهی تیم های ورزشی و کمک مالی به آن ها، حمایت مالی از برگزاری جشنواره بازی های بومی و محلی و بسیاری فعالیت های دیگر خبر داد.


تدوین سند بالادستی راهبردی برای شهر شنبه

فرجاد از مطالعه و تدوین سندبالادستی برای شهر شنبه خبر داد و به "بوشهرنیوز" گفت: برای تدوین این سند راهبردی پنج ساله حدود 40 میلیون تومان هزینه شده و در آن تمامی مطالبات مردم منطقه اعم از سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، اشتغالزایی، عمرانی و مبلمان شهری دیده شده است.


شهردار شنبه با اشاره به جاذبه های توریستی این شهر تصریح کرد: شهر شنبه از نظر توریستی دارای مناظر بسیار زیبا و دیدنی بوده که از مهم ترین آن ها می توان به آب گرم، آسیاب آبی، مقبره آقا شنبه، آبشار فاریاب جنوبی، منطقه تفریحی پشت تنگ و قلعه داراب خان اشاره کرد.

گفتنی است شهر شنبه از توابع شهرستان دشتی می باشد.شرح یکی دیگر از سخنان شهردار:

شهر شنبه آماده پذیرایی از میهمانان نوروزی

اجرای 777 میلیون تومان پروژه شهری در شهر شنبه