چهارمین جشنواره استانی شعر محلی سنگار افتو با حضور مسئولین  استانی و شهرستانی  ، شاعران ، هنرمندان و سایر علاقه مندان به شعر و ادب جمعه 15 اردیبهشت ماه در محل سالن آمفی تئاتر مجتمع فرهنگی هنری پیامبر اعظم (ص) دیلم به کار خود پایان داد .
به گزارش روابط عمومی ارشاد اسلامی دیلم چهارمین جشنواره استانی شعر محلی سنگار افتو با هدف اهمیت به زبان و گویش محلی ، گرامیداشت روز ملی خلیج فارس و ایجاد فضای همدلی و تعامل میان شاعران و گویش های محلی استان بوشهر با حضور دکتر محمدی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر ، حجه الاسلام حسینی بوشهری امام جمعه ، ماشااله احمدی فرماندار و سایر مسئولین و علاقه مندان به شعر و ادب محلی برگزار و شرکت کنندگان به رقابت با یکدیگر پرداختند .
غلامحسین آقاجری معاون فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دیلم هدف از برپایی این جشنواره را شناسایی و معرفی آثار فاخر در زمینه گویش و ادبیات محلی برشمرد و اظهار نمود : توجه به زبان گویشی محلی یکی از افتخارات هر جامعه و ملتی است و باید آنرا گرامی داشت .
ماشااله احمدی فرماندار دیلم  در آیین افتتاحیه این رویداد فرهنگی نیز با اشاره به گرامیداشت سال تولید ملی ، حمایت از کار و سرمایه ایرانی نقش هنرمندان را در این زمینه مؤثر دانست و گفت : هنرمندان با زبان و قلم خود سعی در معرفی توانمندیهای کشور و ملت بپردازند .
وی با تقدیر از تلاش دست اندرکاران و همکاری مسئولین در برپایی این برنامه نقش شاعران را در قبل و بعد از انقلاب توصیف نمود و تصریح کرد : هنرمندان و شاعران باید با رفتار و عمل خود جامعه را به سوی ارزشهای اسلامی و معنوی هدایت نمایند .
فرماندار دیلم یادآوری کرد : هنرمندان باید در جنگ نرم با مأموریت فکری ، فرهنگی و مذهبی خود تلاش دشمن را در خدشه دار نمودن فرهنگ و آداب و رسوم شیعیان خنثی نمایند .
نائب رئیس شورای فرهنگ عمومی دیلم با اشاره به حرکت های بزرگ در جهت فعالیت های مفید فرهنگی تاکید کرد : برپایی جشنواره هایی همچون شعر محلی سنگار افتو منجر به تقویت و پایداری گویش های محلی می شود .
ماشااله احمدی یادآوری کرد : مبلغ 300 میلیون ریال هزینه های جاری در بخش فرهنگ به منظور رفع نیازمندیهای انجمن های فرهنگی هنری و تکمیل ساخت پلاتوی فرهنگی دیلم در نظر گرفته شده است که در سال 91 به مرحله اجرا در خواهد آمد .
دکتر سید یونس محمدی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر و دبیر جشنواره استانی شعر محلی سنگار افتو دیلم نیز در آیین اختتامیه این جشنواره در دیلم اظهار کرد : اهمیت به زبان و گویش محلی باید کنار فعالیت های فرهنگی و هنری به عنوان یک اصل و ضرورت لحاظ گردد و شاعران باید جنبه های مذهبی و اسلامی را به مخاطب منتقل نمایند .
مدیر کل ارشاد اسلامی استان ضمن تقدیر از دست اندرکاران و ارگانهای همکاری کننده در این رویداد فرهنگی افزود : هنرمندان باید در سال تولید ملی در جهت شناسایی و معرفی تخصص و توانمندیهای جامعه به مردم تلاش نمایند و قلم و بیان خود را در جهت اهداف متعال اسلام نشان دهند .
معصومه خدادادی نماینده هیئت داوران چهارمین جشنواره استانی شعر محلی سنگار افتو دیلم نیز در بیانیه خود با اشاره به اهمیت برپایی چنین جشنواره هایی در سطح استان اهمیت به زبان و گویش محلی را نشانه ای از تمدن فرهنگی هر جامعه دانست .
در بیانیه هیئت داوران جشنواره سنگار افتو دیلم افراد زیر بعنوان برگزیده جشنواره معرفی و با اهداء لوح تقدیر ، لوح یادمان و تندیس جشنواره و جایزه نقدی تجلیل بعمل آمد :
برگزیدگان بخش جوان :
1-        فاطمه پولادی از تنگستان (باغک)
2-        راضیه باقرزاده از بندر ریگ (گناوه)
3-        مهدی شیخیانی  از دشتی

برگزیدگان بخش بزرگسال :

1-        محمود صفری از شبانکاره
2-        امراله خدری از دیلم
3-        حمید زارعی از دشتی

هیئت داوران همچنین افراد زیر را بعنوان بخش ویژه جشنواره معرفی نمود :
1-        غلامعلی زارعی از دشتی
2-        حسین نیرو از دشتی
همچنین هیئت داوران افراد زیر را شایسته تقدیر دانسته و با اهداء لوح تقدیر جشنواره ، لوح یادمان و هدیه نقدی مورد تقدیر قرار داد :

بخش بزرگسال

1-        فریبا جلالیان از دشتستان
2-        حسین بازپیچ از دشتی
3-        اسفندیار فتحی از دشتستان
4-        هاشم شعله از دیلم
5-        امان الله ابراهیمی از دشتستان
6-        ظهیر محمودی از بردخون
7-        محمد محمودنژاد از بندر ریگ
8-        مالک تابناک از دشتی
9-        اسماعیل رازبان از گناوه
10-      فرشید ابراهیمی از دشتی/شنبه

بخش جوان

1-        معصومه احمدی منش از کاکی
2-        امرالله حاجب از آبپخش
3-        تارا حیدری از کاکی
4-        مرضیه ناظری از دشتی
5-        محمود حسینی از دشتی
6-        آسیه دهباشی از دشتی
7-        فاطمه نجار از دیر
8-        هاجر احمدی از دیر
9-        ابوذر زارعی از دشتی
10-      زینب کاظمی از دیر
اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دیلم به همت تلاشهای ادبی و هنری استاد امراله خدری از دیلم و سید حسن شجاع از بوشهر از مقام آنان با اهداء لوح ، تندیس و هدیه تجلیل به عمل آورد .
برنامه های جنبی این جشنواره نیز برپایی نمایشگاه عکس سنگار افتو ، نمایشگاه کتاب با 60٪ تخفیف ، اجرای موسیقی سنتی و اجرای سرود خلیج فارس بود که مورد استقبال شرکت کنندگان قرار گرفت.